PBX Telefon Sistemlerinin Farklı Türleri Nelerdir?

Telefon görüşmesi, birçok durumda bir işletme ile potansiyel bir müşteri arasındaki ilk iletişim şeklidir. Bu, güvenilir, son teknoloji bir PBX sistemine sahip olmanın herhangi bir kuruluş için çok önemli ve hayati bir karar olduğu anlamına gelir. Teknoloji ilerledikçe analog santrallerden dijital ve sanal sistemlere geçtik, bu da ideal telefon sistemi çözümünüzü seçmenin giderek daha zor hale geldiği anlamına geliyor.

PBX Telefon Sistemi Nedir?

PBX, bir işletmede kullanılan özel bir telefon ağı olan Özel Şube Değişimi anlamına gelir. Bu PBX’in kullanıcıları, harici telefon görüşmeleri yapabilen bir dizi dış hattı paylaşır – bu telefon görüşmeleri, genel anahtarlamalı telefon şebekesinden (PSTN) yapılır.

PBX telefon sistemleri eskiden sadece büyük işletmeler için ayrılmıştı, ancak yıllar içinde kurulum ve işletme maliyetlerinde fiyatlar önemli ölçüde azaldı; bu, herhangi bir işletmenin artık bir ofis telefon sistemine yatırım yapabileceği anlamına gelir.

PBX telefon sistemlerinin özellikleri arasında; karşılama mesajları, arama bekletme, arama konferansı, otomatik arama dağıtımı, dahili numaralar dizini ve arama kayıtlarının arşivlenmesi. Yatırım yaptığınız sistem türüne ve gerekirse üçüncü taraf eklentilere bağlı olarak birçok başka özellik mevcuttur.

Üç ana PBX telefon sistemi türü vardır.

• Geleneksel PBX/Analog PBX

Geleneksel PBX veya analog telefon sistemleri, şirketinizin tesislerinde fiziksel bir değişim kutusu olarak bulunur. Bu tür bir PBX sisteminin toplam maliyeti diğer sistemlerden daha yüksek görünebilir, ancak ölçeklendirme ve çalışan başına hesaplanan maliyetler nedeniyle, gerekli bağlantı noktası sayısı ile fiyat aslında düşer.

Burada, tüm yerinde telefon hatlarını (ISDN hatları) birbirine bağlayan bir telefon kutusu kullanılır, kurulum, arıza süresi ve bakım ve destek nedeniyle maliyetler genellikle daha yüksektir. Geleneksel PBX sistemleri daha karmaşık ve ısmarlama olma eğiliminde olduğundan, herhangi bir sorunu çözmek için sertifikalı bir mühendis gerektirir.

Birçok işletme, kendi şirket içi genel giderleri ile geleneksel PBX telefon sistemlerinde çalışmayı tercih eder. Genellikle bu, BT ekibiniz tarafından bakılan bir iletişim odası biçimindedir, ayrıca diğer PBX çözümlerinden farklı olarak size donanımın tam sahipliğini verir. Bir binada faaliyet gösteren şirketler için PBX telefon sistemi, sanal bir sistem kadar faydalı olabilir.

• Barındırılan PBX

Telefon son yıllarda önemli ölçüde geliştiğinden, geleneksel veya analog bir PBX sistemi kurmanın sorunu, duvara çıkar çıkmaz değer kaybetmeye başlamasıdır.

PBX sistemlerine yeni özellikler eklemek, sahadaki merkezi PBX’te önemli mühendislik gerektirir; bu, genellikle hızlı büyüyorsanız ve acil uygulamalara ihtiyaç duyuyorsanız, bunun çok zamanında olabileceği ve kuruluşunuz için kayıplara neden olabileceği anlamına gelebilir. Barındırılan PBX ile yeni özellikler eklemek, web tarayıcınız için yeni bir eklenti indirmek kadar kolaydır.

Yine de bir PBX’in tüm avantajlarına sahip olabilirsiniz, ancak santraliniz sanal olarak telekom sağlayıcısı tarafından bulunur ve hizmete sunulur. Barındırılan PBX telefon sistemleri, herhangi bir donanımı yönetmek veya bakımını yapmak için kurum içi bir BT ekibine ihtiyaç duymadıklarından, küçük işletmeler için en iyi telefon sistemleridir.

• VoIP/IP PBX

Bir IP PBX sistemi, VOIP sistemi (IP üzerinden Ses) olarak da bilinir ve bir veri bağlantısı üzerinden ses veya video sağlar. Ayrıca geleneksel PSTN ile birlikte çalışabilir.

IP PBX, gelen sesi verilere dönüştürecek ve ağ üzerinden paketler halinde aktaracaktır. Ses için veri ağlarının kullanılması, uzun mesafeli ve uluslararası telefon görüşmelerinin maliyetini önemli ölçüde azaltabilir; ve geleneksel hat kiralamalarının genel giderlerini önemli ölçüde azaltır.

Bir IP PBX çözümü, geleneksel PBX telefon sisteminizin aynı işlevselliğini sunarken, aramaları VoIP ve geleneksel telefonlar arasında değiştirebilir. IP PBX, tıpkı geleneksel bir PBX’te olduğu gibi işletmeye ait olduğundan, barındırılan veya bulut tabanlı bir çözümden farklıdır.

Bir donanım veya yalnızca yazılım çözümü olarak var olabilir.

Maliyetler

Bir PBX telefon sisteminin maliyeti, sistem tipine, ihtiyaç duyduğunuz özelliklere ve işletmenizin ihtiyaç duyduğu dahili hat sayısına bağlı olacaktır. Küçük işletmeniz için doğru bir maliyet fikri elde etmek için, fiyat teklifi almak üzere Elite Telecom gibi bir telekom şirketiyle iletişime geçmeniz gerekecektir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *