Drupal CMS Nasıl Kurulur ve Yapılandırılır

Drupal, web yöneticilerinin PHP bilgisi olmadan dinamik web sitesi çalıştırmalarını sağlayan zengin özelliklere sahip bir İçerik Yönetim Sistemidir (CMS). Yayıncılar, yönetici arayüzü aracılığıyla web sitesi içeriği ekleyebilir. Birçok modül sayesinde yazım denetimi, banner veya AdSense reklamları görüntüleme, sohbet, posta listesi, e-ticaret modülleri vb. gibi birçok ek özellik yüklemek mümkündür. Drupal CMS PHP ile yazılmıştır ve ücretsiz olarak indirilebilir. Bu yazıda bu betiğin nasıl kurulacağını ve yapılandırma temellerini anlatacağım.

Drupal CMS için web barındırma gereksinimleri

Kurulum işlemine başlamadan önce web sunucunuzun PHP desteği, cron işleri ve MySQL veritabanı sunduğundan emin olun. Drupal, PHP sürüm 4.3.3 veya üzerini (Drupal 4.5 ve önceki sürümler PHP 5 üzerinde çalışmaz), PHP XML uzantısını ve MySQL v3.23.17 veya üzerini gerektirir. Web barındırma sağlayıcınızın şu anda hangi PHP ve MySQL sürümünü kullandığından emin değilseniz, yardım masasına başvurun ve önce onlara sorun.

Drupal CMS nasıl kurulur

Önce geliştiricilerin web sitesinden en son Drupal sürümünü indirin. İndirilen arşivi sabit diskinize çıkarmak için WinZip veya Total Commander gibi bir yazılım kullanın. Siteler/varsayılan klasöründe bulunan settings.php adlı dosyayı düzenleyin. Web sitenizin URL’sini ve kullanıcı adı, şifre ve veritabanı sunucusu gibi temel MySQL veritabanı değişkenlerini ayarlayın. Çıkarılan dosyaları web sunucunuza yüklemek için herhangi bir ftp programını kullanın. MySQL veritabanını hiç kurmadıysanız, web barındırma kontrol paneline giriş yapın ve yeni bir tane oluşturun. Şimdi phpMyAdmin’inize giriş yapın ve “database” klasöründe bulunan database.mysql dosyasını kullanarak MySQL tabloları oluşturun. Şimdi tarayıcınızı açın ve web sitenize yönlendirin. Yeni bir hesap oluşturun — oluşturacağınız ilk hesap otomatik olarak tam yönetici haklarına sahip yönetici hesabı olur.

Bu PHP betiğinin nasıl kurulacağı bir başka ve daha kolay çözüm, önceden yüklenmiş PHP betikleri sunan kaliteli bir web barındırma hizmetine kaydolmaktır. Ardından kolayca kontrol panelinize gidin, önceden yüklenmiş komut dosyalarının bulunduğu bölümü bulun ve Drupal’ı seçin. Yükleyici sizin için tüm işi yapacak. Tek yapmanız gereken yüklemek istediğiniz betiği seçmek.

Drupal CMS nasıl yapılandırılır

Komut dosyası başarıyla yüklendi ve şimdi bazı ek ayarlar yapmanın zamanı geldi. İsteğe bağlı olarak, özel logolar ve kullanıcı avatarları gibi dosyaların saklanacağı Drupal kurulum dizini klasörünüzü oluşturabilirsiniz. Bu alt dizini oluşturun ve “okuma ve yazma” iznini ayarlayın. Birçok Drupal modülünün periyodik görevleri vardır. Bu nedenle cron işlerini kurmanız gerekecek. Kök dizininizdeki cron.php dosyasını ziyaret ederek cron sayfasını çağırın.

Şimdi yönetici kontrol paneline göz atın. Bazı yeni modülleri etkinleştirmeyi ve menüleri düzenlemeyi düşünün. Temayı değiştirmek için “tema yöneticisi”ni açın. Kullanıcılarınız için karşılama mesajı ayarlayın. Daha yüksek arama motoru yerleşimi için meta etiketleri değiştirin. Ayarları kontrol edin ve her şeyin ihtiyaçlarınıza uygun olduğundan emin olun. Ve belirli bir sorunla ilgili yardıma ihtiyacınız olacaksa, binlerce ilginç konu bulabileceğiniz destek forumunu ziyaret edin. İyi şanlar!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *