Dijital Dönüşüm Teknolojiyle Değil İnsanlarla İlgilidir

The Economist’te yayınlanan bir makaleye göre, “veri destekli hizmetlerin hayatın her alanına dahil edilmesi”, devam eden Covid-19 pandemisinin en belirgin sonucu olacaktır. Dijital dönüşümün çok kısa bir süre içinde gelecekte şirketler için daha fazla önem kazanması bekleniyor.

CEO’lar, direktörler ve bazı üst düzey yöneticilerle yapılan 2019 anketi, 1 numaralı endişelerinin dijital dönüşümle ilgili risk olduğunu keşfetti. Ancak, bu harekete yönelik girişimlerinin %70’i hedeflerine ulaşamadı. 2019’da yeni çabalara harcanan 1,3 trilyon doların maalesef 900 milyar doları boşa gitti.

Neden? Niye?

Temelde, dijital dönüşüm ekipleri, büyüme ve verimlilik kazanımları için olasılıklara rağmen, insanlar bir değişim zihniyetinden yoksun olduğu için başarısız oluyor. Kusurlu örgütsel uygulamalarla, tamamen dönüştürmek son derece zordur. Dahası, dijitalleştirme kusurları büyütür, yalnızca daha büyük görünmesini sağlar.

Dijital Dönüşüm Nedir?

Bir kuruluşa yeni bir sistem getirdiğinizde, yalnızca uygulama, belirtim ve sayım planlarıyla biraz hiperleştiğiniz açıktır.
Dijital değişim, günümüzün en kritik süreçlerinden biridir ve kuruluşların bu rekabetçi pazarda karlı olduğu kadar alakalı olmasını da sağlar.
Süreç, yenilikçi teknolojilerin ve hizmetlerin mevcut iş uygulamalarına entegre edilmesini ve operasyonların düzenlenmesini içerir. Buradaki fikir, nihai ürünü geliştirmek ve daha fazla değer katmaktır. Bu, yeni araçlar ve uygulamalar eklemeyi, veri depolamayı, bilgileri kaydetmeyi ve birçok yeni tekniği içerir.

Tabii bu işin dijital yönü. Ancak, bir düşünceniz varsa, mevcut ekiple çalışmanın yenilikçi yollarını tanıtmak anlamına gelen “dönüşüm” den bahsediyoruz.

Zor, doğru!

En son araçlara sahip yeni bir dijital takım seti satın almak isteyen herkes olabilir, ama onu kim çalıştıracak? Buradaki anahtar, gemideki yeteneğin veya insanların ve şirket kültürünün uyum sağlamaya hazır olmasını sağlamaktır. Başarılı bir dönüşüm, değişim yönetimidir ve insanlar bunu ancak gerçekleştirebilir.

Ekibinizi Dahil Etme

Herhangi bir değişiklik zordur. Kuruluşunuzda büyük değişiklikler yapmak istiyorsanız, yalnızca liderlik ekibinizin değil herkesin yanınızda olmasını sağlamalısınız. Evet, ekibin organizasyon için büyük kararlar almasına izin veremezsiniz, ancak ekibinizi bir sürece dahil etmek daha iyi sonuçlar verebilir.

Bir McKinsey araştırması, CEO’ların %84’ü büyük dönüşüm değişikliklerine kendini adamışken, ön saflardaki çalışanların sadece %45’inin aynı fikirde olduğunu gösterdi. Açıktır ki, noktaları birleştirmek başarılı bir stratejiyi hayata geçirmenin önündeki başlıca engeldir.

Bunu başarmanın birçok yolu vardır:
• Uyguladığınız değişiklikler hakkında ekipten geri bildirim alın
• Ekibinizi uygulama stratejisinden haberdar edin
• En isteksiz ekip üyesine yeni teknolojiyi ikna etmek için ekibi dahili pazarlama ile teşvik edin

Dijital ortama geçiş, bir kuruluş için potansiyel olarak faydalı olabilir, ancak yalnızca her bir ekip üyesi değişikliği kabul ederse ve kabul ederse. Yeni teknolojiyi ve faydalarını benimsemenin neden önemli olduğunu anlayan pozitif bir dijital dönüşüm ekibiniz olduğundan emin olun.

Ekibinize Yatırım Yapın ve Eğitin

Dijitalleşmenin önünde engeller olacaktır. Ekip üyelerinden bazıları diğerleri kadar teknoloji konusunda bilgili olmayabilir. Ancak, onları geride bırakamazsınız. Onları bu seviyeye getirmek için, en son teknoloji ve araçlara uyum sağlamalarına yardımcı olacak çok fazla eğitim gerekiyor.
Unutmayın, insanların da farklı öğrenme yolları vardır ve hızlar farklılık gösterebilir. Örneğin, bazı ekip üyeleri konsepti bir demo oturumunda anlayabilirken, diğerleri yeni teknolojiyi kavramak için birkaç gün eğitim gerektirebilir.

Çevrimiçi kurslar ve uygulamalı öğrenme gibi çeşitli eğitim materyalleriyle deneyler yapın ve onlara nasıl öğrenmek istediklerini seçme esnekliği verin.
Özellikle teknolojiye karşı doğal bir eğilime sahip olmayan ekip üyeleri için, yeni teknolojinin daha iyi sonuçlar için nasıl kullanılacağını öğrenmek biraz zaman alabilir. Eğitime yatırım yapmak, bu dönüşümden yararlanmanın kesin yoludur.

Dijital Dönüşüm Çerçevesi Her Şeyi Değiştirmiyor

Dijital dönüşüm çerçevesi, her şeyi bir anda değiştirmekle ilgili değildir.
İşi dönüştürmeye başladığınızda, kendinizi kaptırmak kolaydır. Ancak, benimsenecek teknolojiler hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Çalışanların uygulamayı daha kolay bulabileceklerini ve en iyi yolu seçme konusunda seçici olmayı düşünebilirsiniz.
Parlayan hiçbir şey daha iyi değildir. İş süreçlerinizi dijital olarak dönüştürmeyi planladığınızda bunun tek amacı iş sürecini basitleştirmek ve ekip üyelerinizi kolaylaştırmaktır. Bu nedenle, karmaşık hale getirmeyin. Değişiklikler hakkında herhangi bir şüpheniz varsa, cephe personeline danışın.
Örneğin, online iletişim için yeni bir platform benimsemek istiyor ancak Zoom, Teams ve Slack arasında karar veremiyorsanız, çalışanlarınıza danışın ve fikirlerini alın.

Vizyonunuzu Genişletin

Büyük bir dönüşüm söz konusu olduğunda miyop bir vizyona sahip olmayın. Dijital dönüşüm hizmetleri, yaşamları daha basit ve daha iyi hale getirmeyi amaçlıyor. Başarılı bir dönüşüm stratejisi, işi daha verimli hale getirmek ve çalışanların iş yüklerini azaltmak için işe yeni değişiklikler getirmekle ilgilidir.

Düzgün bir şekilde yürütülürse, böyle bir dijital devrim, iyileştirilmiş çalışma uygulamalarına yol açabilir, müşterilerin değerini artırabilir ve ekip için daha az iş yükü sağlayabilir. Dijital hareketiniz tüm kutuları işaretlemiyorsa, bir şeyler ters gidiyor.

Değişimi En Baştan Getirin

Taban değişimi kavramı sezgiseldir. Bununla birlikte, gerçekte, yukarıdan yönlendirilirse değişimin gerçekleşmesi daha olasıdır. Yine bu, hiyerarşik veya otokratik bir yapıya veya korkuyu besleyen bir kültüre işaret etmez. Basitçe, hem dönüşümsel hem de işlemsel liderliği ifade eder.

Dijital değişim söz konusu olduğunda, birincil sonuç, başlamak için en iyi liderleri seçip geliştirmediğiniz sürece, kuruluşta hiçbir büyük değişikliğin veya hatta bir yükseltmenin mümkün olmadığıdır. Hem iyi hem de kötü liderliğin, bir organizasyonun her yönünü etkilemek için aşağı indiği çok açıktır. Bir organizasyonun dönüşümünün etkinliğini belirleyen en önemli faktör, bir organizasyonun CEO’su veya en üst lideridir. Elbette endüstri, kültür, bağlam, miras, insanlar ve gerçek teknoloji, tıpkı diğer kaynaklar gibi önemlidir.

Bununla birlikte, bu şeyler rakipler arasında oldukça benzerken, en kıdemli liderlerin değerleri, zihniyeti, dürüstlüğü ve yetkinliği birincil farklılaştırıcı faktör olarak öne çıkıyor. Eklemeye gerek yok, bir organizasyondaki her şey taklit edilebilir, ancak yetenek değil. Bu nedenle, daha fazla etki için en iyi yeteneğe yatırım yapın, bu tam olarak en yüksek değeri alacağınız yerdir.

Son düşünceler

Teknoloji, minimum kaynaklarla çok daha fazlasını yapmakla ilgilidir, ancak düzenleme ancak teknoloji en iyi insan becerileriyle eşleştirildiğinde etkilidir. Otomasyona yol açan ve güncelliğini yitirmiş işleri ortadan kaldıran teknolojik bozulma gibi, daha fazla iş yarattı. İnovasyonun ‘yaratıcı yıkım’ olarak da adlandırılmasının nedeni tam da budur. Yeniliğin herhangi bir yaratıcı yönü insanlara bağlıdır. Bu nedenle, işgücünün becerilerini artırmak ve yeniden beceriler kazandırmak için insan adaptasyonundan yararlanmak, teknolojiyi ve insanları aynı anda artırabilir. Basitçe söylemek gerekirse: parlak bir inovasyon, onu uygulamak için yeterli vasıflı işgücümüz yoksa alakasız olur ve en ilham verici insan zihinleri, teknolojiyle bağlantı kurmazlarsa en az faydalı olur. Temel çıkarım şudur: liderler yeni teknolojiye yatırım yapmak istediklerinde, teknolojiyi faydalı kılan insanlara yatırım yapmayı düşünmelidirler.

Leave a Comment

Your email address will not be published.