Warner Bros Studios’un Kısa Tarihi

Warner Bros. Studios, dünyanın en ünlü film ve televizyon şirketlerinden biridir. Farkında olmayabilirsiniz ama hayatınızın büyük bir bölümünde televizyon ya da film izlediyseniz, bu yapım şirketinin bize getirdiği birçok filmle büyümüş olacaksınız. Bize Bugs Bunny, Daffy Duck ve Sylvester ve Tweety gibi en eski çizgi film karakterlerinden bazılarını getirdiler. Bu karakterler, bugün sevdiğimiz ve tanıdığımız animasyon film dünyasının başlangıcıydı.

Adı dört kurucu Warner kardeşe, Harry, Jack, Sam ve Albert’e kadar gider. En büyük üç erkek kardeş sinema işine bir film projektörü ile başladılar. Pennsylvania ve Ohio maden kasabalarında filmler gösterdiler. Açtıkları ilk tiyatronun adı 1903 yılında Pennsylvania’da bulunan Cascade idi.

İlk filmler 1910’larda ve 1920’lerde yapıldı. Yüzlerce film yaptılar ve bir şekilde bugün gördüğümüz film endüstrisinin şekillenmesine yardımcı oldular. Orijinal stüdyo 1926’da bir tarım arazisi üzerine inşa edildi. Kısa süre sonra 2002’de Ashley Bulvarı olarak yeniden adlandırılan Brownstone Caddesi’ni ve şu anda en eski ve en çok kullanılan dış mekan setlerinden ikisi olan New York Caddesi’ni inşa ettiler. Bu, çok daha fazla film çekmelerini sağladı. 1930’lar geldiğinde çok daha fazla film çekiyorlardı ve iş ciddi bir patlama yaşıyordu. Bugün hala kullanımda olan dokuz yeni ses sahnesi inşa ettiler.

1940’lar bize Casablanca ve Yankee Doodle Dandy’yi getirdi. Ayrıca üç tane daha sahne ve bugün hala kullanımda olan bir dış konut seti eklediler. Sokak, The Shootist’te James Dean ve John Wayne ile East of Eden’de kullanıldı.

Başarıları 1950’lerde ve 60’larda Rebel Without a Cause, My Fair Lady ve Bonnie ve Clyde gibi hitlerle devam etti. 1970’lerde en popüler yapımlarından bazıları Superman, Every What Way but Loose Boulevard Nights ve Monty Python’un Life of Brian’ıdır. 80’ler bize daha fazla Superman filmi ve Lethal Weapon ve Police Academy filmlerini getirdi.

2001 yılında, Warner Bros ve ana şirketleri Time Warner Inc., America Online Inc. ile birleşti. Bu, onları dünyanın önde gelen medya ve İletişim Şirketleri haline getirdi.

Son zamanlarda birçok gişe rekorunu kıran ve kültürel bir fenomen başlatan Harry potter filmi Franchise ile büyük başarı elde ettiler. Daha geçen yıl Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm 1, gişe rekorları kıran tüm zamanların en büyük açılışı oldu. Slumdog Millionaire sekiz Akademi Ödülü, yedi BAFTA Ödülü ve dört Altın Küre kazandı. Her filmin sahip olduğu filmlerin ve ödüllerin listesi sonsuzdur.

Warner Bros. Studio’nun geleceği pembe görünüyor, ellerine ne geçerse geçsin başarılı oluyorlar. Daha fazla gişe rekoru kırılacak ve kazanılacak ödüller olacak. Uzun süre gelişebilirler.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *