Hog Island Boa – En Küçük Boa Yılanı Rehberi

Son zamanlarda en popüler ve yaygın evcil yılanlardan biri Hog Island Boa’dır. Honduras’taki Hog adalarında bulunur. Bu yılanlar hipomelanistiktir, bu da vücutlarında daha düşük melanin seviyelerine sahip oldukları ve diğer boaların çoğundan daha az canlı renklere sahip oldukları anlamına gelir. Kuyruklarının rengi pembeden turuncuya kadar değişir ve günün saatine göre renk değiştirme yeteneğine sahiptirler. Geceleri renkleri daha açık hale gelirken baş ve boyun neredeyse beyaz olur. Vücutları benzersiz bir mavimsi renk alır.

Domuz adası boa, sürüngen severler ve koleksiyoncular arasında çok yaygındır, ancak son yıllarda vahşi popülasyonlarda çarpıcı bir düşüş görülmüştür. Aslında Hog Island Boas’ın son iki veya üç yıldır adada görünmediği ve neslinin tükenmesinden korkulduğu, ancak neyse ki esaret altında kolayca yetiştirildikleri bildiriliyor. Bazıları vahşi doğada hala özgür olsa da, evcil olanlara uygun şekilde bakmanın önemi önemlidir. Hobiler tarafından tutulan örneklerin geriye kalan tek Hog Island Boaları olması ve tutsak yetiştirme başarılı olmaya devam ederse zamanla yeniden sunulmaları iyi olabilir.

Uzmanlar ayrıca, türün hayatta kalması için yılanın kan saflığını korumanın çok önemli olduğunu söylüyor. Bazı sahiplerinin, yılanı olduğu gibi orijinal ve benzersiz tutmanın hayati önemini göz ardı ederek kuyruğun açık renginden yararlanmak için onları kırmızı kuyruklu boalarla geçme eğiliminde olduklarına dair çok sayıda rapor var.

Hog Adası boasının bakımı, diğer yaygın boalardan (boa yılanı imperator) hiç de farklı değildir. Türlerin özel ihtiyaçlarının farkındaysanız, bakımı nispeten kolaydır. Boa yılanları için küçüktürler, en fazla 5-6 metreye ulaşırlar ve bu da evcil hayvan olarak popülerliklerini arttırır. 75-90F’ye yakın sıcaklıklara ihtiyaç duyarlar ve yaklaşık %50 – 60 bağıl neme sahip nispeten nemli bir ortamda yaşamaları gerekir. Esaret altında kolayca çözülmüş kemirgenlerin diyetinde tutulurlar. Tüm yılanlarda olduğu gibi, avın boyutu vücut çevresinden daha büyük olmamalıdır.

Domuz boaları oldukça uysaldır ve genellikle ısırmaya isteksizdirler. Bebekler biraz huysuz olma eğiliminde olsalar da, düzenli kullanımla çabucak yerleşirler. Onlara gereken özeni gösterirseniz, gerçekten güvenilir ve uysal yılanlar olarak büyürler. Domuz adası boaları da olgunlaştıkça hafif bir renk değişikliği yaşarlar. Bebekken daha grimsi olurlar ve yaşlandıkça pembemsi tonları alırlar.

Mükemmel bir yılandırlar ve yaygın olmasalar da evcil hayvan ticaretinde bulmak genellikle çok zor değildir. 10 – 12 ayak yılana sahip olma fikrinden korkan biri veya sınırlı alana sahip herkes için mükemmel bir ‘ilk boa’ veya yılan yaparlar.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *