Yerel Hırdavat Mağazanızda Özel Satranç Takımı Nasıl Yapılır

Özel bir satranç takımı, benzersiz kişiliğinizi göstermek için bir fırsat olabilir. Kendi parçalarınızı yapmak, gelecekteki oyunları daha da eğlenceli hale getiren yaratıcı bir süreç olacak. Kimin “şah mat” dediği önemli değil, hem siz hem de rakibiniz seti şekillendiren yaratıcı çalışmayı takdir edebilirsiniz.

Malzemenizi Seçin

Bir satranç takımı için en belirgin seçeneklerden ikisi ahşap ve metaldir. Birçok modern ahşap parça, dönen bir torna tezgahında üretilir. Pahalı marangozluk ekipmanlarıyla ilgilenmiyorsanız, dübeller ve küçük tahta bloklar satın alabilirsiniz. Parçaları birbirinden ayırmak için küçük değişiklikler yeterli olmalıdır. Piyon olarak kullanmak için 16 kısa parça kesin ve en uzun dördü kral ve vezir olmak için ayırın. Minimalist bir ahşap kurulum için bir çakı ve küçük testere yeterli olmalıdır.

Ağır bir parça koleksiyonunu tercih eden oyuncular, farklı boyutlardaki somun ve cıvataları toplamanın keyfini çıkarabilirler. Yerel donanım mağazası somunları tek tek satıyorsa, bu koridor farklı cıvata ve rondela kombinasyonlarını denemek için ideal bir alan olabilir. Taşlar kendi başlarına ayakta durmalı ve hangi taşın fili, piyonu, kaleyi vb. temsil ettiği açık olmalıdır. Hiçbir şey bir oyunu hangi taşın hangisi olduğunu unutmak kadar zorlaştırmaz. İnce cıvatalar, şövalyeler olarak hizmet etmek için eğriler halinde bükülebilir.

Takımları Boyamak

Her bir taraf için iki zıt renk seçilmelidir. Oyma ve yontma ile gurur duyan bir usta, boya yerine koyu ve açık vernikleri kullanmayı tercih edebilir. Metal için, astar ve boya, pas ve korozyonu önlemenin ek faydasını sağlar. Çıplak metal ve ahşap da çekici görünümler olabilir, ancak her iki taraf arasındaki ayrım bir bakışta açık olmalıdır. Çıplak metal yüzeyler kullanılıyorsa, paslanmaz çeliğe yatırım yapmaya değer.

Pano Oluşturma

Bazı tasarımcılar bu noktada tüm DIY fikrinden bıkmış olabilir. Panolarla daha az ilgilenenler için mağazadan satın alınan panolar da işe yarar. Boya veya vernik ile benzersiz renk seçimleri yapıldıysa, eşleşen bir şemaya sahip bir tahtada oynamak muhtemelen daha tatmin edici olacaktır. Küçük bir kare kontrplak ile başlamayı ve damalı bir bant deseni üzerine vernik (veya boya) uygulamayı düşünün. Boya tamamen kurumadan bandı çıkardığınızdan emin olun, yapışırsa kenarlarını kesin. Alet ve beceri koleksiyonunuza bağlı olarak metal veya cam bir oyun yüzeyi de mümkün olabilir. Şüphe duyduğunuzda, her zaman yerel donanım mağazanızdaki kişiye sormayı düşünün.

Bir satranç takımı için gerekli cıvata ve somunları toplamak ucuz olmayabilir. Tüm parçalar yeni satın alınırsa, maliyet kolayca önemli bir masrafa neden olabilir. Dikkate alınması gereken on altı piyon ve diğer on altı parça ve ayrıca boya veya diğer malzemelerin maliyeti var. Mağazadan bir plastik set daha ucuzdur, ancak satın alma, bir DIY projesini tamamlamaktan çok daha az tatmin edicidir. Neredeyse her şey kendin yap, hatta bazı masa oyunları için, hırdavatçı başlamak için harika bir yerdir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *